OBI

symbolika barevných pásků v Karate a bojových umění

vloženo před 5 měsíci 10 minut ke čtení

Před několika lety, jsem měl možnost vycestovat s malou skupinkou sportovců do USA na prestižní US OPEN na Floridě. Co nás velice všechny překvapilo, byl fakt, že i malé děti zde měli vysoké stupně technické vyspělosti. A na to jsme my Evropané, byli vice jak zaskočení. Proto jsem si dovolil připravit článek trochu k zamýšlení nad vlastním významem a symbolikou jednotlivých barevných pásků v bojovém umění.


Obi - je pásek všech cvičenců v tradičních bojových stylech a umění a patří do výstroje každého adepta Budo. Je vyrobený z textilu a jeho rozměry se pohybují od šířky 4 až 6 cm po délku od 220 do 300 cm. Někdy může být vyroben i z čistého hedvábí. Jeho hlavní funkcí je držení kabátce “ GI ” jedná se např. judo gi, karate gi a ostatní do gi. Je těsně obepnutý okolo těla cvičence. Vlastník opasku si ho obtočí zpravidla dvakrát okolo trupu a konce zaváže na speciální uzel trojúhelníkového tvaru, který je uvázaný tak, aby držel co nejvíce u sebe. Pro ty, kteří cvičí různé školy a druhy bojových umění a každodenně se zdokonalují, má používání OBI zvláštní význam a není to jenom obyčejný opasek na upevnění vrchního dílce od sportovního kimona. OBI i GI mají svůj symbolický význam. Jako první věc, která člověka hned napadne je barva OBI, tedy barevný odstín jednotlivých pásků. Původně OBI mělo jen tři barvy a to bílou, hnědou a v poslední řadě černou. Ten, kdo se dal na cestu BUDO a získal bílý odstín OBI po několika ročním přísném a tvrdém cvičení dostal hnědý odstín opasku. Kdo dále pokračoval v cestě, ten dostal možnost dosáhnout na černé OBI.

A tak významem černého pásku bylo, že jeho majitel musel po dlouhé roky velmi tvrdě cvičit, aby dosáhl toužené černé barvy. BUDO - KA (člověk, který se vydal na cestu učení bojových umění), který zasvětil celý život bojovému umění se začala barva OBI postupně ztmavovat, ale časem se začala stářím znova barva zesvětlovat a začalo být vidět červené zabarvení, které dokazovalo, že tyto barevné stopy jsou od krve a velice náročného tréninku. A tak červeno - bílá barva OBI byla novou barvou v odstínech, které jsou příznačné pro praxi v některých školách KARATE - DO. Současné barevné označení OBI odráží nové představy. Podle mistra v KARATE - DO, pana HIZATAKE , který ve své vědecké práci popisuje, že dnešní význam a označení je převzato z praxe buddhistických mnichů. V některých sektách buddhismu mnichové nosili různobarevné opasky, které označovali různé schopnosti v duchovní osvícenosti. Duchovní význam OBI má velmi důležitou funkci, to značí, že barvy neznamenají stupeň šikovnosti, obratnosti, ale hlavně duchovní, emoční (citové) vývoj rozumových vlastností.

Klasifikaci člověka nemáme v prvním okamžiku dělat na základě technické obratnosti a šikovnosti. Jsou mezi námi takoví lidé, kteří mají perfektní technické vybavení, ale to je všechno. Na různé technické stupně nejsou potřeba výlučně jen technické vědomosti, ale jsou potřebné charakterové vlastnosti, které musí převládat na cestě v BUDO. Podívejme se, jakou charakteristiku mají některé barevné odstíny v JUDO a některých škol KARATE DO. Škála barev je od bílé, žluté, oranžové, zelené, modré, hnědé až po černou barvu.

  • Bílé OBI - SHIRO OBI Bílá barva označuje nevinnost, označuje takového cvičence na cestě BUDO, kterého duše a vědomí je netknuté, a prázdné a nezná žádné aspekty učení BUDO. Ukazuje cvičence, který neví nic z bojových technik. To vše je barva začátečníků na cestě za učením a poznáním.
  • Žluté OBI - KIIRO OBI Žlutá je barva slunce, světla a plodnosti. Takže žlutá je barva těchto cvičenců, pro které začne slunce zářit, kteří ve svojí duši mají pochopení a šikovnost je východ slunce, úsvit, svítání do nového dne.
  • Oranžové OBI -  ORENJI OBI Oranžová barva je také barva zářícího slunce. Lépe řečeno barva zapadajícího slunce. Oranžové OBI potom označuje cvičence, který záblesk slunce už dozřel a u kterého šikovnost, pochopení se obrací k novému horizontu učení.
  • Zelené OBI - MIDORI OBI Je to barva rostlin, trávy, lesa… Zelená barva patří tomu, kdo je schopný zpracovat světlo. Jeho duch už je schopný zřením tvořit nové myšlenky a koho znalost hledá nové řešení.
  • Modré OBI - AOIRO OBI Je to barva dálek, nebe a oceánu. Modré OBI si zaslouží ten, koho snažení a touha už sahají k horizontům poznání, koho duše se blíží k hlubinám moře, ale nebylo dosud nalezeno tajemství hlubin.
  • Hnědé OBI - CHAIRO OBI Hnědá je barva země, je to symbol trvanlivosti a spolehlivosti. Označuje člověka, kterého technika je už dostačující, jeho vědomí je plodné a jeho duše je pevná a neoblomná.
  • Černé OBI - KURO OBI Černá je barva je barvou všech barev (neodráží fyzikální zákony). Označuje člověka, který získal takové charakterové vlastnosti a dovedností úroveň, kterému je potřebné přejít několik metrů cesty DO. Černá barva není barvou vítězství, ale noci a která ukazuje, že den, který začínal žlutou barvou slunce a končil černou barvou noci je na konci a začíná nový den. Cesta Budóka se neskončil, ale teprve začíná.

I vyšší stupně DAN, tj. RENSHI a KYOSHI stupně mají své barevné rozlišení. V některých školách KARATEDO, už od druhého mistrovského stupně NI DAN může být OBI červené barvy a dále od stupně SHO DAN až do GO DAN je barva černá, tzv. KURO OBI. Od stupně ROKU DAN až po HACHI DAN je barva červeno – bílá. AKA OBI - červená barva je titul nositelů devátých a desátých mistrovských stupňů. Tento systém je už mezinárodní a užívá se např. i u vyznavačů stylu JUDO. Tyto barvy vycházejí také z japonských tradic a mají svůj smysl v tom, že červená (AKA) a bílá (SHIRO) barva, symbolizuje tyto vlastnosti: duševní čistotu, obětavost, oddanost a boj s egoizmem. A to platí u mistrů bojových umění začínající od stupně ROKU DAN. Kdo ve snaze za učením dosáhne ROKU, SCHICHI a HACHI DAN (6, 7 a 8 DAN) dospěl cestou DO k poslední bráně.

A proto barva OBI velkých mistrů KU a JU DAN je barva červená. Majitelé těchto OBI jsou symbolem toho, že celý svůj život zasvětili obětavé práci na cestě BUDO a dosáhli skoro dokonalosti a duševní harmonie a přiblížili se na dosah konečného životního cíle. Ale symbolem nejsou jenom barvy OBI. Vysvětlení dá již zapomenutá pravda, která vše vysvětluje. OBI svazuje tělo nositele do kruhu. V buddhizmu to znamená, že kruh symbolizuje celek, vesmír a úplnost. Správně zavázané OBI, svazuje HARA - oblast břicha, kde se soustředí energie cvičence na cestě BUDO.

Přesněji popsat, kde se HARA nachází je asi 5cm pod pupkem a podle hinduistických poznatků je to centrum osobnosti člověka. Symbolicky je to centrum KOSMU a je pramenem KI, tzv. životní energie a síly člověka. Uzel OBI se dotýká HARA cvičence a stále upozorňuje na náš zdroj síly a přenáší jí na technickou schopnost a vědomosti a dále do našeho bojového ducha. Důležitost HARA se dá rozpoznat při cvičení dýchacích technik ve vztahu s žebry a spodní části těla, které jsou příznačné v cvičení technik při JUDÓ, KARATEDÓ, AIKIDÓ.

Co je teda OBI?
Nakonec to znamená, že má funkci svazovat GI, aby bylo zavřené na těle BUDOKA. A zároveň vyznačuje technické vědomosti majitele. Nejdůležitější je, že poukazuje na duševní a charakterové vlastnosti. Dále upozorňuje nositele OBI na centrum vnitřní síly tj. HARA, přes které proudí energie KI, která je neoddělitelnou součástí všech bojových umění BUDO. Kruhový tvar pásu má také symbol stále se vracející se dlouhé cesty, kterou nevinný začátečník přejde, aby dosáhl duševní harmonie a pohody. OBI a GI jsou symbolem a znakem vnitřní úrovně BUDO - KA cvičence na cestě za poznáním bojových umění. Také určují úroveň šikovnosti, moudrosti, charakteru, ale i čistoty.

Tento význam a symbolika má dlouholetou tradici již v minulosti. Bohužel v dnešní době se etika a tradice trochu z klubů a oddílů bojových umění vytrácí. Pokud se vrátím do USA, tak tam je třeba možné udělat si kurz na mistra bojových umění přes internet. Společnost, která na tomto vydělává nemalé peníze Vám pošle přístup a heslo na webové stránky, kde vyplníte test. Pokud vše dopadne dobře a dokončíte tzv. přezkoušení například z historie, anatomie lidského těla a co byste dělali v různých krizových situacích obdržíte certifikát a černý pásek (KURO OBI) poštou!!! No to je síla…
Ale poslední dobou je to asi móda honit se za barevnými pásky a získat technický stupeň Kyu či Dan co nejdříve. Posuďte sami, za co můžete zkoušky absolvovat a není to vždy standartní způsob:

  • Oficiální zkouškou, kde je teorie i praxe (většinou otevřená veřejnosti, několik zkušebních komisařů)
  • Za činnost ve svazu, nebo oddílu (funkce – byrokracie)
  • Na základě reprezentace na závodech (výsledky na soutěžích a turnajích)
  • Za finanční obnos (úplatek zkušebnímu komisaři)
  • Udělení zkoušky za známost (za sexuální hrátky atd.)
  • Za mediální činnost (publikování v oblasti bojových sportů)
  • Zdarma (v dnešní době není nic zadarmo)
  • Různé kombinace nebo více druhů způsobů zkoušky, které zde nejsou ani uvedeny…

Další úvaha k zamyšlení jsou také okolnosti, jestli všechny technické stupně mají svojí kvalitu? Hodně mistrovských pásků jsou uděleny v krátkém horizontu, bez přípravy a něco jako na klíček nebo na počkání. Toto se praktikuje především v rámci jednoho klubu nebo organizace. Nechci všechny házet do jednoho pytle. Znám hodně učitelů a mistrů, kteří si zakládají na tradici a dodržují všechno, tak jak má být. Ale v poslední době mě trochu připadá, že to negativní převažuje.

Byl jsem svědkem zajímavého setkání dvou obchodníků. Jeden pracoval v reklamní agentuře a druhý učil bojové umění a předával svoje mistrovství svým studentům a žákům. Tento mistr přišel za pánem z reklamy a chtěl po něm vizitky. Nic neobvyklého. Ale obrátky to dostalo, až řekl, co chce na vizitky napsat. Jako první jméno – třeba Jan Novák a jako další data, že je nositel 10. Danu a zakladatel stylu karate. Já to trochu zkrátím. Mistr svoje vizitky nedostal. Protože majitel reklamní firmy, dělal také bojové umění a věděl, že 10. Dan nemůže mít logicky v Česku nikdo. Je pravda, že došel o zákazníka. Ale shodly jsme se na tom, že podvodníky podporovat nebudeme. Každý fanda bojových umění a sportů má svoje cíle. Sportovci většinou chtějí dosáhnout metu na poli sportovních aktivit. Ty co trénují tradiční styly, to většinou dělají pro sebe a pokud jim zdraví dovolí celý život. Ve své více jak 35. leté praxi jsem se dokonce setkal i s dopingem v karate u jednoho sportovce. Co tím ten dotyčný chtěl dosáhnout? Nebo si snad myslel, že antidopingová zkouška pro něj neplatí? Jsem hodně zvědavý, kam se až na poli Martial Arts všichni dostaneme. Jestli to bude spíš návrat k tradicím, nebo jenom prachsprostý obchod…

Rád bych také závěrem poděkoval dvěma autorům, kteří mě motivovali k napsaní této malé úvahy o symbolice barevných pásů v bojových umění. První z nich je pan Csaba F. Kende a druhý pan Alois Konečný. Děkuji za váš čas a přečtení tohoto mého zamyšlení.

Vloženo Od